Európa Stratégia Kutatóintézet

EUSTRAT kurzus IX.: Az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatos humanitárius és nemzetközi jogi kérdések - gyakorlati szemmel

Online (Online)

Az orosz-ukrán konfliktus számos kérdés és elemzés tárgya lehet, melyek közül a kurzus főként a nemzetközi jogi és humanitárius kérdéseket gyakorlati aspektusból vizsgálja, az előadó korábbi gyakorlatban és terepen megszerzett tapasztalataiból kiindulva. A következő kérdésekre keressük a választ: volt-e joga Oroszországnak megtámadni Ukrajnát, valójában mit tehet a nemzetközi közösség, milyen szabályok vonatkoznak a háborúra, milyen számonkérési lehetőségek léteznek és reaálisak, milyen szervezetek léphetnek fel a helyzet rendezése érdekében; mik a konfliktus humanitárius következményei, mik a humanitárius szervezetek, különösképpen a Nemzetközi Vöröskereszt egyedi tevékenységei, lehetőségei, az áldozatok (polgári személyek, sebesültek, foglyok) érdekében megtehető lépései?

Előadó: Dr. Varga Réka az igazságügyi miniszter nemzetközi jogi főtanácsadója, az NKE Európa Stratégia Kutatóintézet tudományos főmunkatársa, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanszékvezető-helyettes egyetemi docense, a Nemzetközi Humanitárius Tényfeltáró Bizottság tagja. Korábban a Külgazdasági és Külügyminisztérium Nemzetközi Jogi Főosztályának vezetője, a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának  jogi tanácsadója, a Magyar Vöröskereszt elnökének főtanácsadója, illetve az Alapvető Jogok Biztosa Hivatalának Főtitkáraként dolgozott.

Európa Stratégia Kutatóintézet

Schmidt Laura