2022. május 10-én délután három órától az NKE Eötvös József Kutatóközpont Közép-Európa Kutatóintézet következő beszélgetésének vendége Jankó Ferenc, az ELTE oktatója, akinél kevesen ismerik jobban az éghajlatváltozás tudománytörténetét és tudománykommunikációját.
Magyarország esetén az ENSZ jelentésekből úgy tűnik, hogy az 1980-as évek végén kezdtek érződni a klímaváltozás hatásai - elsősorban az aszályos időszak állandósulása. A tudományos világban azokban az években indult a vita a globális felmelegedésről. Vendégünk segítségével pontosítjuk az ökológiai válságról és a felmelegedésről szóló vita és az erre adott társadalmi válaszok történetét, és azt, hogy ezen belül miben speciális Magyarország?
Mennyire lehet a jelenlegi tudományos és társadalmi mozgalmi válaszokat és azok léptékét kiterjeszteni? Mire lehet ez elég Kelet-Közép Európára és ezen belül a magyarországi helyzetre vonatkozásában?
A harmadik kérdés ebből adódóan persze az, hogy milyen a tudományos és a nem tudományos közeg gondolkodása, és a kettő közötti viszony az ökológiai válság és az aszály tekintetében Magyarországon.
A beszélgetés végén kitérünk arra, hogy a kibocsátás és élelmiszerbiztonság, illetve az ezekre adott társadalmi válaszok terén milyen hatásai lehetnek ukrajnai háborúnak?
A rendezvény TEAMS platformon zajlik és előzetes regisztrációhoz kötött. A linket az esemény napján küldjük ki a regisztráltak számára.
NKE Eötvös József Kutatóközpont Közép-Európa Kutatóintézet