Hogyan születik egy állam? Mitől marad fenn? Milyen külső és belső tényezők szükségesek ahhoz, hogy létrejöjjön és megszilárduljon egy korábban nem létező államalakulat? (Vagy épp ellenkezőleg: hogy rövid fennállás után eltűnjön, vagy pedig az államalapítás már a tervek szintjén elakadjon.)
Többek közt ezeket a kérdéseket fogjuk érinteni a hétfőn, 16.00 órakor kezdődő beszélgetésen, amelyre a Közép-Európa Kutatóintézet és a Trianon 100 Kutatócsoport együttműködésében kiadott, Kérészállamok. Átmeneti államalakulatok a történelmi Magyarország területén (1918–1921) című kötet bemutatóján kerül sor (a kötet szerkesztői: Szeghy-Gayer Veronika és Zahorán Csaba).
A 19 írást tartalmazó kiadvány a történelmi Magyarország 1918-1919-es felbomlásának és az első világháború utáni új berendezkedés kialakulásának drámai éveibe kalauzolja el az olvasót. Abba az időszakba, amikor számos – inkább rövidebb, mint hosszabb ideig fennálló – politikai képződmény jött létre a Magyar Királyság területén. A kontextust a központi hatalmak háborús veresége és a wilsoni nemzeti önrendelkezés elve képezte, a Monarchia szétesése pedig a legkülönfélébb, régi hagyományokra vagy új eszmékre egyaránt építő stratégiákat vetett fel az egyes régiókban. A kötet szerzői ezeket kívánják bemutatni.
A rendezvényt Deli Gergely, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora és Koltay András prorektor nyitja meg. Ezt követően Hatos Pál intézetvezető beszélget Ablonczy Balázzsal, a Trianon 100 MTA-Lendület Kutatócsoport vezetőjével és Zahorán Csabával, a kötet egyik szerkesztőjével. A könyvbemutató helyszíne a John Lukacs Társalgó lesz a Ludovika Szárnyépületben.
A rendezvény ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Regisztráció: https://ludevent.uni-nke.hu/e/konyvbemutato_09_26
KÉP: Szalónak (Városszalónak, Stadtschlaining) vára Nyugat-Magyarországon (ma: Burgenland) a századfordulón. Forrás: Fortepan / Nagy Beatrix Julianna
EJKK Közép-Európa Kutatóintézet