Molnár Tamás Kutatóintézet

John Mearsheimer politológus professzor Great Power Politics in the 21st Century & The Implications for Hungary című előadása

Europe/Budapest
Földszint-50. Szent László Kápolna/Ludovika Főépület (Ludovika Főépület)

Földszint-50. Szent László Kápolna/Ludovika Főépület

Ludovika Főépület

200
Mutasd a térképen
Leírás

A rendezvényre való regisztráció lezárult. A terem kapacitására tekintettel több vendéget nem tudunk fogadni! Megértésüket köszönjük!

Az előadás angol nyelvű, szinkrontolmácsoláshoz készüléket korlátozott számban biztosítunk.

 

John Mearsheimer a mai amerikai külpolitikai gondolkodás egyik meghatározó alakja. A realista irányzat ma legfontosabb képviselője (lásd Kissinger), és ezért Fukuyama és a mai amerikai külpolitika kritikusa.

Mearsheimer egyetért a liberalizmus elveivel, az egyéni szabadságjogok hangsúlyozásával, azonban az ebből levezetett külpolitikát bírálja, mivel hamis emberképen alapul, célellentétes (ígéretével szemben nem világbékét, hanem végtelen konfliktusokat eredményez az egyes nemzetállamokkal) és a belpolitikában ellentétes a liberális elvekkel (a folyamatosan hadban álló és/vagy háborúra készülő állam a belpolitikában egyre inkább az egyéni szabadságokat korlátozza, azok ellen cselekszik akarva-akaratlanul is).

A liberalizmus mellett szerinte két nagy külpolitikát meghatározó gondolkodás van, a realista és a nacionalista. A nemzetközi békét szerinte leginkább a realista szolgálja, amely a modus vivendit keresi, az erőegyensúlyt, azaz a több állam érdekeit is hajlamos elfogadni és tolerálni, amennyiben lehetségesnek látja a modus vivendit. A realista politika lemondás a világuralom bármilyen változatáról, legyen az Pax Americana vagy Pax Sovietica.

Az előadás utal az ukrajnai konfliktus keletkezésére, értelmezésére és lehetséges kimeneteleire.

NKE hallgatók számára pontszerző esemény.

A rendezvény regisztrációköteles.