Pontszerző esemény!
A szocializmus utolsó évtizedét, magyar viszonylatban is a válság évtizedeként tekinthetjük. A gazdasági téren kibontakozó , majd nemzetközi és politikai értelemben is továbbgyűrűző krízis máig ható átalakuláshoz vezetett Magyarországon és a világpolitikában egyaránt. A 2020-as évek elején nem csak a popkulturális utalások divatja miatt emlékezünk a nyolcvanas évekre, hanem az „új hidegháború” nemzetközi politikai diskurzusai miatt is, nem beszélve a kibontakozó gazdasági válság párhuzamairól.
Kérdéses, hogy ezen válságos évtizedben milyen stratégiák láttak napvilágot, milyen forgatókönyveket bontakoztatott ki az egypárti vezetés a válság elkerülésének céljával. Hogyan készült az értelmiség és a rendszerellenes mozgalmak a rendszer összeroppanására? Milyen szemüvegen keresztül nézte a hatalom és hogyan kívánta megzabolázni a válságos évtized fiatal generációját? A konferencia célja, hogy új, eddig szokatlan nézőpontokat vonultasson fel a nyolcvanas évek történeti felfogásával és válságnarratíváival kapcsolatban. Ezért a nagyhorizontú hatalompolitikai átalakulások és hazai stratégiák feltérképezése mellett az előadók a különböző politikai eszmeáramlatok, szereplők és társadalmi mozgások vizsgálatára is helyezik a hangsúlyt.
Program:
9:45–10:00 Regisztráció
10:00–10:10 Megnyitó
10:10–11:30 Első szekció: A rendszer válsága
Kalmár Melinda (történész, tudományos főmunkatárs - SZTE): Hosszú rendszerváltás. A nyolcvanas évek formációs víziói.
Csizmadia Ervin (politológus - ELKH TTK PTI): Nyugat-Európa a hazai elitek gondolkodásában a késői Kádár-rendszerben.
Pap Milán (politológus - NKE EJKK MTKI): Egy generáció vége: Benke Valéria és a „Kádár-csapat” utolsó évei.
11:30-11:40 Szünet
11:40-13:00 Második szekció: A kormányzás problémái
Riba András László (történész, levéltár és szakmafejlesztési igazgató - RETÖRKI): Hatalomtechnika a pártállam végóráiban
Medgyesi Konstantin (történész - SZTE): Grósz Károly: reformer miniszterelnök - maradi főtitkár?
Pál Zoltán (főlevéltáros - MNL Országos levéltár): A szociológiától a politológiáig. Az MSZMP KB Társadalomtudományi Intézete a nyolcvanas években.
13:00-13:30 Ebédszünet
13:30–14:50 Harmadik szekció: Generációs problémák
Tóth Eszter Zsófia (történész, társadalomkutató - Mediaworks): „Úgy érezte, szabadon él” - drogpolitika az 1980-as évek Magyarországán
Csatári Bence (történész, tudományos főmunkatárs - NEB): „Nem nekem tanulsz” – Hatalom és rockzene kapcsolata a nyolcvanas években.
Takács Tibor (történész - ÁBTL): Ahol nincsenek problémák? Punk és politika az 1980-as évek Magyarországán.
14:50-15:00 Szünet
15:00-16:20 Negyedik szekció: Irányzatok és szellemi transzferek
Mitrovits Miklós (történész – NKE EJKK KEK; ELKH BTK TTI): A csehszlovák és a lengyel disszidensek hatása a magyar ellenzéki mozgalom politikai gondolkodására.
Mikecz Dániel (politológus – ELKH TTK PTI): A politikai ökológia megjelenése Magyarországon: elmélet és mozgalmi gyakorlat
Novák Attila történész – NKE EJKK MTKI): A (demokratikus) ellenzék (belső) ellenzéke? A Salom Független Magyar Zsidó Békecsoport évei.
16:30 Zárszó
NKE hallgatók számára pontszerző esemény.
A rendezvény regisztrációköteles.
Pap Milán