Környezeti Fenntarthatósági Intézet

Megújítandó erőforrásaink

December 5, a Termőföld Világnapja

Az első jelentős környezeti témájú világnap a Föld (mint bolygó) napja volt, melyről 1970 április 22-én emlékeztek meg az Egyesült Államokban országszerte, melynek célcsoportja a háborúellenes aktivizmustól fűtött egyetemi diákság volt. 20 millió fiatal vonult az utcára és vett részt a tájékoztató előadásokon, demonstrációkon, melynek legjelentősebb eredménye, hogy még az év végén megalakult az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (United States Environmental Protection Agency, US EPA) és megindult az első környezetvédelmi törvények beiktatása.

Az ígéretes kezdet ellenére a környezeti degradáció az elmúlt fél évszázadban exponenciálisan növekedett, így mára szinte alig van olyan nap, amit ne valamilyen környezeti ügynek szentelnének. A 2014-től évente megrendezett Termőföld Világnapja mégis kiemelkedik ezek közül – nemcsak azért, mert a talajélet egészsége a táplálkozási piramis összes felette elhelyezkedő életforma egészségének záloga, hanem mert helyes talajgazdálkodással a klímaváltozás negatív hatásai is enyhíthetők. Az ENSZ Élelmiszer- és Mezőgazdasági Ügynöksége (FAO) védnöksége által szervezett kampány világszerte erre a tényre igyekszik a figyelmet ráirányítani. A KFI által december 12-én estére megrendezett beszélgetés két kiváló talajkutató párbeszéde mentén kívánja az érdeklődőket a téma hazai vonatkozásaiba bevezetni.

Környezeti Fenntarthatósági Intézet