Vallás és Társadalom Kutatóintézet

„Szabad egyház a szabad Államban” - Politika és katolicizmus a 19. században / "Église libre dans l’État libre" - Politique et catholicisme au XIXe siècle

Europe/Budapest
1. emelet-100. Széchenyi Díszterem/Ludovika Főépület (Ludovika Főépület)

1. emelet-100. Széchenyi Díszterem/Ludovika Főépület

Ludovika Főépület

1083 Budapest, Ludovika tér 1.
160
Mutasd a térképen
Leírás

POUR LA VERSION FRANCAISE, VOIR PLUS BAS

 

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Eötvös József Kutatóközpont, Vallás és Társadalom Kutatóintézete tisztelettel meghívja Önt a „Szabad egyház a szabad államban” című konferenciájára. 

A konferenciát Eötvös József tiszteletére rendezik, akinek 2023-ban lesz a 210. születésnapja.

Konferencia címe: „Szabad egyház a szabad államban” – Politika és katolicizmus a 19. században

Konferencia időpontja: 2023. április 20., 9.00 órától 13.40 óráig

Konferencia helyszíne: Nemzeti Közszolgálati Egyetem Ludovika Campus, Széchenyi Díszterem

Szervező intézmény: Vallás és Társadalom Kutatóintézet

Konferencia nyelve: magyar és francia, szinkron tolmácsolással

A konferencia rövid bemutatása: 

Összeegyeztethető-e a katolicizmus a polgári szabadságjogokkal? A 19. században sokan kételkedtek ebben. A francia-brit neveltetésű – Lamennais tanítványa és Tocqueville barátja –, Montalembert (1810-1870) számára azonban egyértelmű volt a válasz: "A szabadságnak szüksége van a vallásra, a vallásnak pedig a szabadságra. A júliusi Monarchia alatt a leghíresebb katolikus parlamenti képviselő fáradhatatlanul harcolt a szabadságért. Többször kiállt a "A szabad egyház a szabad államban" elve mellett. A Katolikus Egyház egy évszázaddal később, a II. Vatikáni Zsinat vallásszabadságról szóló nyilatkozatában vette át az ő gondolatait.

Montalambert, aki a Magyar Tudományos Akadémia tagja volt, aktív levelezésben állt Eötvös Józseffel, akit a magyarországi szabadelvű katolicizmus egyik atyjának tekintenek Deák Ferenc mellett. Eötvös egyik 1868-ban kelt levelében így fogalmaz a francia grófnak: „Azon a véleményen vagyok, hogy az a szakadatlan befolyás, amelyet a kereszténység civilizációnk fejlődésére gyakorolt - amennyiben ezt a történelmi tényt természetes okokkal akarjuk magyarázni -, mindenekelőtt annak tulajdonítható, hogy a kereszténység sohasem kötötte magát valamilyen politikai formához […]”. Ezzel a megállapításával Eötvöst a kereszténydemokráciát előkészítő szabadelvű katolicizmus nemzetközi szinten is jelentős szereplői között kellene vizsgálnunk, amennyiben a hivatalos egyházi tanítást megelőzően fogalmazott meg egy olyan nézetet, amit később a tanítóhivatal is megáévá tett.

Az előadások bemutatják a szabadelvű katolicizmus születését és elveit a 19. században, mint a kor politikai kérdéseire adott választ, szemben a Katolikus Egyház hivatalos álláspontjával, amely elutasította az 1789-es forradalomból eredő "modern szabadságjogokat". A konferencia azonban a 19. századi franciaországi, belgiumi és magyarországi szabadelvű katolikus gondolkodás történelmi visszatekintésén túl arra is törekszik, hogy megmutassa, a szabadelvű katolicizmus korunkban is aktuális maradt és egy releváns válasz napjaink kihívásaira.

A konferencia részletes programja a mellékletben olvasható.

Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

A konferencián való részvétel regisztrációhoz kötött.

A rendezvény kollégiumi pontszerző esemény.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

La conférence est organisée en l'honneur de József Eötvös à l'occasion du 210e anniversaire de sa naissance.

Titre de la conférence : "Église libre dans l’État libre" - Politique et catholicisme au XIXe siècle

Date de la conférence : le 20 avril 2023, de 9h00 à 13h40

Lieu de la conférence : Salle de cérémonie Széchenyi, Campus Ludovika, Université nationale de la fonction publique de Budapest

Langues de la conférence : hongrois et français, avec traduction simultanée 

Résumé de la conférence :

Le catholicisme est-il compatible avec les libertés civiles ? Au XIXe siècle, beaucoup en doutent. Mais pour le Franco-Britannique Montalembert (1810-1870), la réponse était claire : "La liberté a besoin de la religion, et la religion a besoin de la liberté". Un siècle plus tard, l'Église catholique reprenait ses idées dans la Déclaration sur la liberté religieuse du Concile Vatican II.

Montalembert, qui était membre de l'Académie hongroise des sciences, entretenait une correspondance active avec József Eötvös, considéré, avec Ferenc Deák, comme l'un des pères du catholicisme libéral en Hongrie. Eötvös doit être considéré comme l'une des figures internationales les plus importantes du catholicisme libéral qui a ouvert la voie à la démocratie chrétienne.

Les conférences présenteront la naissance et les principes du catholicisme libéral au XIXe siècle comme une réponse aux questions politiques de l'époque, en contraste avec la position officielle de l'Église catholique. Au-delà d'une rétrospective historique de la pensée catholique du XIXe siècle, la conférence cherchera également à montrer que le catholicisme libéral reste d'actualité et constitue une réponse pertinente aux défis de notre temps.

Le programme détaillé de la conférence se trouve en annexe.

Toutes les personnes intéressées sont les bienvenues !

L’entrée est libre et gratuite, mais l’inscription préalable est obligatoire

Szervező

EJKK Vallás és Társadalom Kutatóintézet

Golaritsné Richter Bernadett