Molnár Tamás Kutatóintézet

Újabb kutatások a magyar nacionalizmus történetéről 1. - Konferencia - Szlovák diákból francia tábornok - Milan Rastislav Štefánik útja Nyitra vármegyétől Csehszlovákiáig

Ludovika Szárnyépület/Földszint-John Lukacs Társalgó (Ludovika Szárnyépület)

Ludovika Szárnyépület/Földszint-John Lukacs Társalgó

Ludovika Szárnyépület

Pontszerző esemény!

A koferencia sorozat témaköre: a rendiségből a modernitásba való átmenet a politikai kultúra és a politikai nyelvhasználat, különös tekintettel pedig a nemzettudat formálódására a 18. század végétől a 19. század végéig. Az időszak azért is kulcsfontosságú, mert a politikailag domináns jómódú köznemesség és nemesi értelmiség reprezentánsai által a kései rendiség időszakában részben a korábbi századokból áthagyományozott, tovább alakított, részben "feltalált" politikai fogalom- és szimbólumvilág számos eleme, különféle transzformációkon keresztül a polgári átalakulást követő későbbi évtizedekben is eleven maradt, beépült a modern nemzettudat reprezentációiba.

Az első előadás témája:

Program:

13:40-14:00 Regisztráció

14:00-14:40 Demmel József (NKE EJKK) előadása

14:40-15.50 Kerekasztal-beszélgetés: A 19. század másik felének magyarországi nacionalizmusai és a kutatás helyzete (Demmel József, Hőnich Henrik, Lajtai László, Nagy Ágoston)

15.50-16.00 Összegzés, zárszó

NKE hallgatók számára pontszerző esemény.

A rendezvény regisztrációköteles.

Molnár Tamás Kutatóintézet