A Kárpátok elsősorban nemzeti szimbólumként és a turizmus célpontjaként él a köztudatban és a történetírásban is. A térség közösségeinek tájjal való kapcsolata, valamint az állami fejlesztéspolitika és az ipari beruházások hatása jóval kevésbé ismert történetek. A hiúz élőhelyeinek megtartására tett kísérletek, az elszaporodó medvetámadások és a madárállomány drasztikus csökkenése egyaránt mutatják, hogy milyen fontos helye van a környezettörténeti tudásnak napjaink hírei között.
A 19. századnak ezen belül kiemelt helye van. Mintegy 150-200 éve jelentkeztek azok a problémák, amelyek mostanra globális és minden fajra veszélyes környezetpusztítássá nőttek. Vajon kik voltak az első civilek, akik az erdők védelmére törekedtek? Milyen környezetszennyezéssel számoltak az ipari üzemek tulajdonosai, s mennyire léteztek e tekintetben szabályok? Milyen állatfajok védelme kapott jelentőséget? Milyen volt a vadásztársadalom és a természetvédelem viszonya?
Roman Holec történész professzor nagy jelentőségű, de egyelőre csak szlovák nyelven olvasható könyve, a Človek a príroda v dlhom 19. storočí ezekről a kérdésekről kínál ismereteket, s ennek kapcsán kértük fel, hogy tartson előadást, majd vegyen részt kerekasztal beszélgetésben.
Az esemény időpontja és helyszíne: 2024. május 13. 17.00 óra, a Ludovika Szárnyépület John Lukacs Társalgója.
Az előadás és a kerekasztal-beszélgetés időtartama 50-50 perc.
A kerekasztal beszélgetésben az EJKK Közép-Európa Kutatóintézetet Demmel József és Balogh Róbert fogja képviselni.
Minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk!
EJKK Közép-Európa Kutatóintézet