Tisztelt Kolléga!
A fenntartható fejlődés a felsőoktatás egyik megkerülhetetlen kérdése, melyet számos külföldi és hazai egyetem a zászlajára tűzött. Egyetemünkön megalakult a Környezeti Fenntarthatósági Intézet, elkészült az NKE Fenntarthatósági átmenet koncepciója, az elmúlt időszakban több felmérésen alapuló kutatás és tudományos publikáció született a témakörben. A koncepció hangsúlyos prioritása a belső párbeszéd erősítése, ennek jegyében szeretnénk egy szakmai dialógust elindítani, ami a fenntarthatósági átmenet egyetemi útjára fókuszálna. E dialógus első állomása egy műhelybeszélgetés, ahol többek között az alábbi kérdéseket vitathatnánk meg:
Küldetés és jövőkép: van-e/szükséges-e a fenntarthatósággal kapcsolatban egyetemi közös eszményünk, víziónk, „fogalmunk”, amit felmutatunk az egyetemi polgárok számára?
Mi a vélemény az egyetemi tevékenységek fenntarthatósági előrehaladásának nyomon követéséről? Pl. tantárgyak, képzések „zöld” értékelése, K+F projektek előzetes fenntarthatósági hatásvizsgálata, Campusok és működés fenntarthatósági jelentése stb.
Kell-e minden NKE hallgatónak fenntarthatósági tantárgyat hallgatnia? Ha igen: milyen oktatásszervezési keretek között, milyen tartalommal, milyen kompetenciák érdekében? Horizontálisan/generálisan oktassuk, vagy a tanterveket, képzési programokat vizsgáljuk felül fenntarthatósági szempontból?
Kell-e az egyetemen új testület? (Fenntarthatósági Tanács, Munkacsoport, Bizottság stb.). Ha igen, mi lenne a feladatköre? Ha nem, melyik meglévő testület(ek) foglalkozzon(ak) a fenntarthatósági kérdésekkel?
Hogyan tegyük láthatóvá a meglévő törekvéseket, eredményeket? Mi lehet ezek hatékony belső és külső kommunikációs módja? Milyen motiváló eszköz képzelhető el az önkéntes elköteleződés mellett?
Tisztelettel meghívom a Műhelybeszélgetésre, melynek:
időpontja: 2025. május 28. 14.00-17.00 óra
Helyszíne: Oktatási Központ 5. emelet 509. Dékáni Tárgyaló
Programja:
14.00 óra Köszöntő – Bíró Tibor egyetemi tanár, KFI Intézetvezető
14.15 óra Vitaindító gondolatok (Kis Norbert egyetemi tanár, ÁNTK)
14.30 Dialógus (a vita moderátora: Pálvölgyi Tamás egyetemi docens, VTK dékánhelyettes)
15:30 Összegezés (Czippán Katalin c. egyetemi docens, KFI)
Regisztráció itt: https://ludevent.uni-nke.hu/e/muhelybeszelgetes
A műhelybeszélgetésre azokat a kollégákat hívtuk meg, akikkel az eddigi tevékenységünk során a fenntarthatóság össz-egyetemi ügyében már találkozunk. A résztvevők köre (ld. Melléklet) bővíthető, örömmel vesszük javaslatát további kollégák bevonására.
Részvételére feltétlenül számítok! Kérem szépen, hogy részvételét regisztrációval jelezze.
üdvözlettel,
Bíró Tibor
intézetvezető
Környezeti Fenntarthatósági Intézet