Stratégiai Tanulmányok Intézete

Európa Klub - Íñigo Mendez de Vigo

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Tanulmányok Intézete tisztelettel meghívja Önt

a Nemzetek Európája Karrierprogram soron következő Európa Klub rendezvényére,

melynek vendége

Íñigo Mendez de Vigo volt spanyol Európai Uniós ügyekért felelős külügyi államtitkár lesz,

akivel

Győri Enikő EP-képviselő, korábbi madridi nagykövet beszélget

Spanyolország Európa-politikájáról és az Európai Unió jövőjéről spanyol szemmel.

Helyszín: Ludovika Főépület, magasföldszint, Zrínyi terem (1083 Budapest, Ludovika tér 2.)

Időpont: 2021. november 19. (péntek), 16.00-18.00

Nyelv: A beszélgetés nyelve angol (szinkrontolmácsolás nélkül).

Íñigo Mendez de Vigo spanyol politikus. 1992 és 2011 között az Európai Néppárt képviselőjeként az Európai Parlament tagja: 1999-2000 az EP-delegáció vezetője az EU Alapjogi Chartáját kidolgozó konventben, 2003-2004 az EP-delegáció vezetője az Európai Konventben, az EP európai alkotmány létrehozásáról szóló szerződésért felelős rapportőrje, az EP Lisszaboni Szerződésért felelős rapportőrje. 2011-től spanyol Európai Uniós ügyekért felelős külügyi államtitkár. 2015 és 2018 között spanyol oktatási, kulturális és sportminiszter, volt spanyol kormányszóvivő.

Felhívjuk szíves figyelmüket, hogy a rendezvény csak védettségi igazolvánnyal látogatható, és az egyetem zárt tereiben maszk használata kötelező!

Várjuk rendezvényünkön!

Prőhle Gergely

igazgató

The Institute for Strategic Studies of the University of Public Service cordially invites you

to the next event of the Club Europe of the Europe of Nations Career Program.

Invited guest:

Íñigo Mendez de Vigo, former Spanish Secretary of State for the European Union

Conversation partner:

Enikő Győri, Member of the European Parliament, former Ambassador to Madrid

Focus of the conversation:

Spanish EU-policy and the Future of the EU from a Spanish point of view.

Venue: Main Building of Ludovika, high ground floor, Room Zrínyi (1083 Budapest, 2 Ludovika tér)

Időpont: on 19 November (Friday), 2021 at 16.00-18.00

Language: English (without interpretation)

Íñigo Mendez de Vigo is a Spanish politician. From 1992 to 2011 he was Member of the European Parliament as representative of the European People’s Party: 1999-2000 Chairman of the EP Delegation to the Convention drafting the Charter of Fundamental Rights, 2003-2004 Chairman of the EP Delegation to the European Convention, Parliament’s rapporteur on the Treaty establishing a European Constitution, Parliament’s rapporteur on the Treaty of Lisbon. In 2011 he was appointed the Spanish Government as Secretary of State for the European Union. From 2015 to 2018 he was appointed Minister of Education, Culture and Sport. In 2016 he was also appointed Spokesperson of the Spanish Government.

Please note that the event can only be visited with an immunity (vaccination) certificate and the use of a protective mask covering the nose and mouth is mandatory in the enclosed spaces of university campuses.

We hope to see you at our event!

Gergely Prőhle

Director