Európa Stratégia Kutatóintézet

EUSTRAT kurzus VIII.: Az európai pártcsaládok működése és reformja

Az európai pártcsaládok az uniós politikai közélet egyik legfontosabb tényezői, az érdekek egyensúlyában fontos szerepet játszanak. A kurzus célja annak megismertetése, hogy milyen európai szintű pártok vannak, hogy működnek, miként kapcsolódnak össze ezek a pártok az európai parlamenti frakciókkal. További aktualitás, hogy novemberi brüsszeli plenáris ülésén szavazott az Európai Parlament az európai politikai pártok és alapítványok jogállásáról és finanszírozásáról szóló jelentéséről. A jelentés új, a Bizottságnak címzett javaslatokat tartalmaz az európai pártok működésének feltételeiről. Az átláthatóság növelése mellett ahhoz a feltételhez kötné az európai pártcsaládok finanszírozását, hogy azok tagpártjai tiszteletben tartják a jogállamisági feltételrendszert. A héten az Európai Bizottság egy demokrácia csomagot terjeszt elő, amelynek az európai pártok szabályozásának reformja is részét képezi, amelyet a kurzus során szintén áttekintünk majd.

ONLINE esemény

Előadó: Dr. Petri Bernadett jelenleg politikai tanácsadó az Európai Parlamentben és oktatói tevékenységet folytat a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog-és Államtudományi Karának Európajogi Tanszékén, intézményi kapcsolatok és az uniós intézmények gyakorlati működésének témakörében. 2020 márciusától a Nemzeti Közszolgálati Egyetem keretében működő EUSTRAT kutatóintézet kutatója.

Schmidt Laura

Bp. 1083, Ludovika tér 2.