Információs Társadalom Kutatóintézet

Andok Mónika: Digitális vallás című kötetének bemutatója

Ludovika Szárnyépület/Földszint-John Lukacs Társalgó (Ludovika Szárnyépület)

Ludovika Szárnyépület/Földszint-John Lukacs Társalgó

Ludovika Szárnyépület

2020 tavaszán bejárta a világsajtót a kép, amelyen Ferenc pápa egyedül, magányosan mondja el az üres Szent Péter-bazilikában nagyszombati szentbeszédét. Korábban soha nem volt még arra példa az egyházak történetében, hogy a legnagyobb ünnepeket, tavasszal a húsvétot, a szédert és a ramadánt, télen pedig a karácsonyt, illetve a hanukát ne közösségben ünnepelték volna a hívek. 2020-ban a vallásos emberek, családok a média segítségével követhették a szertartásokat.

Természetesen a koronavírus-járvány előtti időszakban is számos vallási felület létezett a világhálón, applikációk sokasága szolgálta a hívek igényeit, sok-sok egyházi közösségnek volt online felülete a digitális térben. De a járvány felgyorsította és jóval intenzívebbé tette a digitális "átállást".

Bár a vallás és a média egymásra hatásáról számos tanulmány és néhány kötet is született már magyar nyelven, a hálózati kommunikáció vonatkozásában átfogó munka még nem jelent meg. A kötet arra vállalkozik, hogy hiánypótló legyen ezen a területen.

A rendezvény Török Bernát az NKE Eötvös József Kutatóközpont igazgatójának köszöntőjével kezdődik, majd a könyv bemutatása következik.

A beszélgetés résztvevői:

Andok Mónika egyetemi docens, PPKE BTK