EURÓPA NAPI SÁTOR/BŐVÍTÉSPOLITIKA/ THE ENLARGEMENT PROCESS TENT

Magyarország 20 éve az Európai Unióban: visszatekintés a csatlakozási tárgyalásokra (ÁNTK Európa-napi panel)

Előadó: Dr. Martonyi János, professzor emeritus, Szegedi Tudományegyetem, korábbi külügyminiszter, Dr. Gottfried Péter, az MNB Monetáris Tanácsának tagja, Moderátor: Zalai Csaba mesteroktató, ÁNTK

Europe/Budapest
Party sátor / Party tent (Orczy-park)

Party sátor / Party tent

Orczy-park

1089 Budapest, Orczy út 1.
Leírás

A képen embléma látható

Automatikusan generált leírás

LUDOVIKA FESZTIVÁL 2024-BEN IS

2024-ben május 09. és 11. között széles programkínálattal, hivatásrendi bemutatókkal, koncertekkel és Ludovika Szabadegyetemi előadásokkal várja az NKE az érdeklődőket a Ludovika Campuson. A három napon át tartó rendezvény programkínálata a hagyományokat követi: zene, tánc és a hivatásrendek bemutatói mellett újra érdekes előadásokkal, beszélgetésekkel várjuk a látogatókat május 9-én és 10-én.

Az előadás helyszíne a nagy érdeklődéssel való tekintettel megváltozott. Új helyszín: Party sátor

Prof. Dr. Martonyi János - professor emeritus, Szegedi Tudományegyetem, korábbi külügyminiszter

Széchenyi-díjas jogász, volt külügyminiszter, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara Nemzetközi Magánjog Tanszékének volt tanszékvezetője, professor emeritus. 1967-ben a szegedi József Attila Tudományegyetemen szerzett jogi diplomát. Az állam- és jogtudományok kandidátusa, habilitált egyetemi tanár, 1997-től a Szegedi Tudományegyetem tanszékvezetője, 2014-től professor emeritusa. 1998-2002, majd 2010-2014 között az Orbán kormány külügyminisztere. A nemzetközi kereskedelmi jog, a nemzetközi magánjog, az európai integráció és az Európa jog, a közép-európai együttműködés, a globális szabályozások és nemzetközi kapcsolatok, a magyar nemzetpolitika, valamint a geopolitika területén számos könyv, tanulmány és cikk szerzője. Számos külföldi (francia, brit, osztrák, lengyel, belga bolgár, japán) és belföldi kitüntetés mellett 2004-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkereszt a csillaggal kitüntetésben, 2016-ban Széchenyi Díjban részesült. 2018-ban kapta meg a Corvin-láncot.

 

Dr. Gottfried Péter - Az MNB Monetáris Tanácsának tagja

Tanulmányait a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen végezte Kereskedelempolitikai és pénzügyi szakágazaton, később posztgraduális képzés keretében szerzett egyetemi doktori címet. Pályafutását külkereskedelmi üzletkötőként kezdte. 1983-tól két évet töltött az ENSZ gazdasági szervezetek mellett működő genfi magyar képviseleten, beosztott diplomataként. 1989-től majdnem hat évig dolgozott a Brüsszeli magyar EU képviseleten előbb beosztott diplomataként, majd misszióvezető-helyettesként. Ennek során részt vett többek között a magyar-EK társulási megállapodás tárgyalásain és Magyarország európai uniós csatlakozásának előkészítésében. 2007-től Magyarország párizsi Állandó OECD Képviseletét vezette nagykövetként. 2010 óta a miniszterelnök főtanácsadója európai uniós ügyekben.

Szakmai pályafutásának során egyebek mellett részt vett a magyar-EK társulási megállapodást és a magyar EU csatlakozást tárgyaló delegációikban. Delegált volt a Lisszaboni Szerződést létrehozó konventben. Magyarország európai uniós csatlakozása óta részt vett az Európai Tanács legtöbb állam- és kormányfői találkozóján szakértőként.

Több magas magyar és külföldi kitüntetés birtokosa.

 

Zalai Csaba - mesteroktató, ÁNTK, korábbi helyettes államtitkár, EU főtanácsadó

1998-ban közgazdászként diplomázott a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen. 1999–ben került a Külügyminisztériumba, ahol középvezetői tisztségeket töltött be, majd Magyarország EU melletti brüsszeli Állandó Képviseletén dolgozott meghatalmazott és rendkívüli követként. 2015 után nagykövet, EU-főtanácsadó a macedón kormánynál Szkopjéban, majd a Miniszterelnöki Kabinetirodában, illetve Kormányirodában dolgozott. 2018–2021 vezető-kormányfőtanácsos a Miniszterelnöki Kabinetirodán. 2022-től az Igazságügyi Minisztérium Európa-politikáért felelős helyettes államtitkára lett, majd az Európai Ügyek Minisztériumában töltötte be ugyanezt a tisztséget. 2024–től az NKE ÁNTK Európa-tanulmányok Tanszékének mesteroktatója, a Nemzetközi Szervezetek Kutatóműhely vezetője. Kutatási terület: Integrációs elméletek, az európai integráció története, az Európai Unió intézményrendszere és működése, az EU bővítése és a nyugat-balkán európai integrációs perspektívája, az EU és az euróövezet (gazdasági) integrációja, az EU közös költségvetése és többéves pénzügyi kerete.

 

Az előadás magyar nyelven zajlik! 

 

Várunk szeretettel minden érdeklődőt!

 

Szervező

Rendezvény és Program Iroda

Regisztráció
Érdeklődő
NKE Hallgató
NKE Oktató/Dolgozó