Contemporary Chilean Security Challenges: Bolivia and the Antartic region in the 21. century

2021. ápr. 17. 13:00

Előadó

Dr Máté Deák (Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar, Társadalmi Kapcsolatok Intézete, Politikatudományi és Nemzetközi Tanulmányok Tanszék)

Chile has traditionally been one of the most stable and strongest state in Latin America. At the same time, partly for historical reasons, Chile is also involved in challenges to its national security, such as Bolivia's territorial claims for the recovery of a lost sea exit or the overlapping territorial demands that divide the surface of Antarctica. In the 21st century, both areas could mean a threat to national security for Chile, which could lead to a partial reorganization of the balance of power in the region, damage to Chilean positions of power and interests, or even their enforcement. With the ruling of the International Court of Justice in The Hague in 2018, the possibility of a diplomatic agreement between Chile and Bolivia was virtually closed, so the issue can only be resolved in the future by bilateral interstate negotiation or even with a new conflict, as Bolivia still does not give up the efforts to control the territory. Today, Antarctica is less of a real threat to Chile, but in the soon future, the regions value may rise due to its mineral resources and geopolitical significance and intensify the competition for already existing territorial claims. The presentation explores and presents the most important issues of the two regions.
Keywords: Chilean security, Antarctic Chile, Bolivia, South America, Chile

Abstract in Spanish or Hungarian (Presentation Language)

Chilei nemzetbiztonság, Antarktisz, Bolívia, Dél-Amerika, Chile

Chile hagyományosan is Latin-Amerika egyik legstabilabb és legerősebb állama. Ugyanakkor – részben történelmi okokból kifolyólag – Chile is érintett a nemzetbiztonságát fenyegető kihívásokban, mint a bolíviai területi követelések az elveszett tengeri kijárat visszaszerzését illetően, vagy épp az Antarktisz felszínét felosztó, egymást sokszor átfedő területi igények kapcsán. A 21. században mindkét terület jelenthet olyan nemzetbiztonsági fenyegetést Chile számára, amely a térség erőviszonyainak részleges átrendeződésével, a chilei hatalmi pozíciók és érdekek sérülésével, vagy épp azok érvényesítésével járhatnak. A Hágai Nemzetközi Bíróság 2018-ban hozott döntésével gyakorlatilag lezárta a diplomáciai megegyezés lehetőségét Chile és Bolívia között, a kérdés így kizárólag kétoldalú államközi békés, vagy agresszió esetén akár háborús eszközökkel oldható meg a jövőben, mivel Bolívia továbbra sem adja fel a terület feletti rendelkezés igényét. Az Antarkitsz egyenlőre kevésbé jelent valós fenyegetést Chile számára, ugyanakkor a nem túl távoli jövőben a térség a jégpáncél alatt fellelhető ásványkincsek, valamint a terület geopolitikai jelentőssége okán felértékelődhet, s felerősítheti a területi követelések érvényesítéséért történő versengést, mely már tényleges biztonságpolitikai és nemzetbiztonsági kihívást jelenthet Chile számára. Az előadás a két térség fontosabb kérdéseit járja körbe és mutatja be.

Elsődleges szerző

Társszerző