Európa Stratégia Kutatóintézet

EUSTRAT Kurzus VI. Európa új erőtérben? Az Uniós védelmi politika egy megváltozott nemzetközi környezetben

(English below)

A Közös Európai Biztonság- és Védelempolitika az elmúlt években komoly változásokon ment keresztül. A millennium óta megváltozott nemzetközi biztonsági környezet új kihívások elé állította az uniós intézményeket és a tagállamokat. Az uniós hatáskör hiányának ellenére, a korábbi útkeresést felváltotta a pragmatikus alapokon nyugvó védelmi együttműködés, amely korábban soha nem látott léptékű fejlődés eredményezett. Az elmúlt évtizedek biztonsági fenyegetései új értelmet nyertek az EU belső és külső dimenziói tekintetében, hiszen az Európai Unió biztonsága szorosan összefügg közvetlen környezetével. A poszt-9/11-es érában nem elég a jelenlegi veszélyek ellen kialakítani a védelmet, hanem már a jövőbeni váratlan fenyegetésekre is szükséges reagálni, figyelembevéve azok hibrid jellegét. A kurzus betekintést nyújt az közös védelempolitika fejlődéstörténetbe, megemlíti a jelenlegi biztonsági környezet kihívásait, az EU jelenlegi eszközrendszerét (PESCO) és a cselekvés jövőbeni lehetőségeit (stratégiai autonómia).

Előadó: Miszlivetz Áron James, az Európai Uniós Ügyekért Felelős Államtitkárság politikai tanácsadója, korábbi főosztályvezető-helyettese, jelenleg kiküldött nemzeti szakértő. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Európa Stratégia Kutatóintézet megbízott kutatója.

The Common European Security and Defense Policy has undergone significant changes in recent years. The international security environment since the millennium has posed new challenges for the EU institutions and Member States alike. Despite the lack of EU competence, the deadlock of searching for a new path has been replaced by pragmatic defense cooperation, which has resulted in unprecedented developments. The security threats of recent decades have taken on a new meaning in the EU's internal and external dimensions, as the security of the European Union is closely linked to its immediate Neighborhood. In the post-9/11 era, it is not enough to build protection against current threats, but also to respond to future unknown ones, given their increasing hybrid nature. The course provides an insight into the history of the development of the Common Defense Policy. It mentions the challenges of the current security environment, the current EU toolbox (PESCO) and the future possibilities for action (strategic autonomy).

Európa Stratégia Kutatóintézet

1083, Budapest Ludovika tér 2.